Пчелният восък е естествено вещество, произвеждано от медоносните пчели (от рода Apis). Той е основният строителен материал, който пчелите използват за изграждане на своите пчелни пити в кошера.
Как се произвежда пчелният восък?
Младите пчели работнички, на възраст между 12 и 18 дни, имат специализирани восъкоотделителни жлези, разположени по долната част на корема им. За да произведат восък, пчелите трябва да консумират голямо количество мед (около 6-8 кг мед са необходими за производството на 1 кг восък). Восъкът се отделя като малки, прозрачни люспи, които пчелите дъвчат и обработват, за да станат по-меки и пластични.
За какво ползват пчелите восъка?
Изграждане на питите: С восък пчелите изграждат шестоъгълни клетки – основните структурни елементи на пчелните пити. Тези клетки се използват за съхранение на мед, цветен прашец и за отглеждане на пило (яйца, ларви и какавиди). Шестоъгълната форма на клетките е изключително ефективна, тъй като позволява максимално съхранение при минимално използване на материал.
Свойства на пчелния восък
* Цвят: Когато е прясно произведен, восъкът е бял или светложълт. С течение на времето, той потъмнява до по-тъмно жълт или кафяв цвят, поради натрупването на прополис, цветен прашец и други примеси от дейността на пчелите.
* Консистенция: При стайна температура е твърд, но става пластичен при температура около 32°C и се топи при 62-65°C.
* Мирис: Има приятен, специфичен меден аромат.
* Състав: Пчелният восък е сложна смес от над 280 различни химични съединения, включително естери на мастни киселини, въглеводороди, свободни мастни киселини и други. Съдържа също малки количества витамин А.
* Водоустойчивост: Не се разтваря във вода и има водоотблъскващи свойства, което го прави отличен за създаване на защитни бариери.
* Нетоксичност: Той е ядливо вещество с пренебрежимо малка токсичност и е одобрен за консумация в повечето страни (в Европейския съюз има E-номер E901).
Приложение на пчелния восък при хората
Благодарение на своите уникални свойства, пчелният восък намира широко приложение в различни индустрии:
* Козметика: Той е изключително популярен съставка в козметични продукти като балсами за устни, кремове за лице и тяло, лосиони, червила, маски за коса и сапуни. Осигурява хидратация, създава защитен филм върху кожата, предотвратява загубата на влага и подобрява консистенцията на продуктите.
* Фармацевтика: Използва се като свързващо вещество, покритие за таблетки, основа за мехлеми и супозитории.
* Свещи: Пчелните восъчни свещи горят по-бавно, по-чисто и с по-ярка светлина в сравнение с парафиновите свещи. Те също така излъчват лек меден аромат.
* Хранителна промишленост: Използва се като глазура за бонбони, покритие за сирена (за да ги предпази от изсушаване и плесени), и като добавка в някои дъвки.
* Домакински приложения: Използва се за полиране на мебели от дърво, водоустойчиви тъкани, смазване на ципове и панти, за поддръжка на кожени изделия и др.
* Изкуство и занаяти: Присъства в бои, пастели, скулптури и реставрация на произведения на изкуството.
Пчелният восък е универсален и ценен продукт, който присъства в ежедневието ни под различни форми, благодарение на природните си качества.