2025-05-16T17:52:11+03:00
2025-05-17T09:54:59+03:00
В настоящия материал ще разгледаме темата за съставките, от които се прави бира. Ще направим разделение по следните критерии:
технологично необходими (задължителни);
и
имиджово определящи (незадължителни).
Технологично необходими (задължителни) съставки на бирата
Вода: бирата е течност и няма как да я получим, ако не ползваме вода - около 90% от състава на бирата е вода;
Малц: това е зърното, което първо се вари, а след това бива подлагано на ферматация. Около 70% от ползвания малц е от ечемик, още около 20% са от пченица и останалите около 10% включват общо овес, ръж и др.
Дрожди/мая: това са микроорганизмите, които са критично важни, за да предизвикат ферметацията на вложения във водата малц.
Имиджово определящи (незадължителни) съставки на бирата
Хмел: в съвремието хмелът се е превърнал в неизменна и, за някои стилове бира, качествено определяща съставка, която придава горчивина, аромат и допълва вкуса на бирата. Но, чисто технологично, хмелът не е необходим за производството на бира.
Като извод можем да посочим следното:
Макар че на хмела се отделя огромно внимание както от консуматорите, така и от рекламодателите, всъщност за производството на бира хмел не е необходим. Това е така, защото бирата се получава след ферментация, а за нея са необходими захари, които да направят реакция с добавените дрожди. Такива захари съдържа малцът (зърното). Казано иначе: само с мац можете да получите бира, но само с хмел, без да ползвате малц, не може да се получи бира.