От дълбока древност шафранът е ползван като средство за възстановяване и подхранване на кожата, бъдейки добавян към мазила и мехлеми. Някои извори твърдят, че Александър Велики се е мажел именно с мехлеми, съдържащи шафран, за по бързо заздравяване на бойните му рани. Също така, шафранът е вписан като лек срещу кожни проблеми в древни китайски и персийски книги и рецепти. В съвремието шафранът бива прилаган като съставка в различни видове козметика, както за тяло, така и за коса.
Причините за това са:
Шафранът е мощен антиоксидант
Шафранът е пълен с антиоксиданти, включително витамин С, и има противовъзпалителни и антибактериални свойства.
Шафранът е изключително ефективен в предпазване на кожата от ултравиолетовата радиация. УВ радиацията спомага за предизвикването на „оксидантен стрес “ в тялото. Оксидантният стрес е налице, когато свободните радикали в тялото са прекалено много и не могат вече да бъдат държани под контрол от антиоксидантите. Това води до разрушаване на имунната система. Тук идва ролята на кроцина - активното вещество в шафрана. Лабораторно изследване от 2018 г. установява, че кроцинът има мощни антиоксиданти свойства, с което шафранът помага за неутрализиране на оксидантния стрес в тялото. Същото изследване показва, че кроцинът действа в противовес на ултравиолетовите лъчи, отговорни за преждевременното стареене на кожата.
Противовъзпалително действие
Възпалението често е предизвикано от оксидантния стрес, на който е подложен организмът. Възпалението, било то остро и кратко или хронично и продължително, е основата на множество болести, включително възпалителни процеси по кожата. Антиоксидантните свойства на кроцина помагат за борбата с оксидантния стрес и, респективно, предизвиканото от него възпаление. Кроцинът възпрепятства активността на различни протеини, водещи до възпаление.
Лекуване на рани
Лабораторно изследване от 2008 г. с мишки установява, че използването на крем, съдържащ екстракт от шафран, значително ускорява възстановяването на клетките на кожата, което води до по-ефективно лекуване на рани.
А друго изследване от 2017 г. показва, че шафранът стимулира деленето на клетките, което подпомага заздравяването на рани.
Шафранът намалява свръхпигментацията на кожата
Като антиоксидантна съставка, шафранът озарява кожата без тежки странични ефекти. Той е успокояваща съставка и осигурява изсветляващи свойства.
Свръхпигментация е налице, когато една част от кожата стане по-тъмна от останалата част наоколо в следствие на излишък на пигмент (меланин).
Свръхпигментацита се получава в следствие на одраскване, излагане на слънце или на хормонални промени. Проучване, проведено през 2013 г., показва че активните съставки на шафрана потискат наличието на меланин.
Шафран срещу стресовите фактори на околната среда
Шафранът е богат на минерали и съдържа два вида мощни каротеноиди: кроцин и кроцетин. Смята се, че те са ефективни при възстановяването на кожата от ежедневните увреждания от околната среда, окисляването и слънчевите лъчи и подпомагат цялостното ѝ клетъчно здраве.
Шафранът е подходящ за чувствителна кожа
Шафранът демонстрира силни противовъзпалителни и антибактериални свойства, което го прави много подходящ за чувствителна кожа.
__________
__________
Подробности за полезността на шафрана, неговата история и неговото отглеждане можете да намерите в блога ШАФРАН