2025-05-31T04:50:46+03:00
Шафранът като билка, позната и ползвана от дълбока древност,  е обгърнат от митология и е вплетен в народните предания  на различни древни култури, които му придават магически и лечебни свойства.
 

ДРЕВНОГРЪЦКА МИТОЛОГИЯ

    Според една от легендите, Крокус бил съратник на Бог Хермес. Но, веднъж, по време на игра на хвърляне на диск, станал инцидент и Хермес убил Крокус удряйки го с диска. Тогава, в израз на своята мъка по загубения другар, Хермес превърнал тялото на Крокус в цвете, а капчици кръв от главата на загиналия Крокус се превърнали в червените близалца на минзухара. 
    Също така, за трите червени близалца на цвета на минзухара се вярвало, че символизирали трите орисници - мойрите, богините на съдбата, които предат нишките на съдбата на всеки смъртен.
 

ЛЕГЕНДА ЗА КРОКУС И СМИЛАКС

    Друга легенда говори за младия смъртен Крокус, който бил влюбен в нимфата Смилакс. Различните интерпретации на тази легенда дават различни версии защо двамата, в крайна сметка, не са били заедно: едната версия говори за несподелена любов от страна на Смилакс, а другата версия набляга на това, че смъртен няма как да остане заедно с нимфа.
    В крайна сметка, за да облекчат мъката на смъртния Крокус, боговете го превърнали в красиво и нежно цвете, червените близалца на което символизирали неговата несподелена любов. А нимфата Смилакс била превърната в бодлива роза, което подсказва, че именно тя е била тази, която е отхвърлила Крокус. 

 

ХИНДУИСТКА МИТОЛОГИЯ

    В хиндуистката митология шафранът се свързва с Бог Брахма - сътворителят на вселената. Той често е изрисуван носещ "шафранови дрехи", т.е. одежди, боядисани с шафран и придобили характерния жълто-оранжев цвят. Самият цвят, придаван от шафрана като естествен оцветител, се счита за свещен в хиндуизма. А оцветяването с шафран на хиндуистките монашески роби се е превърнало в традиция и се практикува до наши дни. 

 

ПЕРСИЙСКА МИТОЛОГИЯ

    В персийската митология шафранът се свързва със слънцето и схващането за възкресение. Цветът на шафрана се е възприемал като символ на светлината на слънцето. А самото растение е възприемано като средство за лечение и подмладяване. 
 

КИТАЙСКА МИТОЛОГИЯ

    В китайската митология шафранът е приеман за символ на любовта и често е свързван с млади влюбени. Също така, като билка шафранът се споменава в различни древнокитайски книги и се е ползвал като лечебно средство в народната медицина.
 

РИМСКА МИТОЛОГИЯ

    Твърдяло се, че богинята на любовта Венера използвала шафран за ароматизиране на своята вана, когато се къпела. Но Венера била натоварена с много важна и мащабна задача - да се грижи за благоденствието и здравето на жените. Символ на това били билките, с които тя била изобразявана  че е обгърната почти винаги - билки, сред които и шафрана, ползвани активно като контрацептиви, за стимулиране на менструацията или за прекратяване на нежелана бременност. 
 

ИСЛЯМСКА МИТОЛОГИЯ

    Пророкът Мохамед имал сподвижник на име Абд Алах Ибн Умар Ибн Ал-Катаб, син на втория халиф Умар и специалист по религиозно-правни въпроси. Същият Ибн Умар засвидетелства писмено, че веднъж Алах го попитал защо боядисва дрехите си с шафран и го също така го натрива по кожата си, а той отговорил, че следва примера на пророка Мохамед, който обичал да прави така.
__________
Продукти с шафран на нашия магазин са налични тук: ПРОДУКТИ С ШАФРАН - ЗАНАЯТЧИЙНИЦА
__________
Подробности за полезността на шафрана, неговата история и неговото отглеждане можете да намерите в блога ШАФРАН
 

Ние използваме бисквитки, за да ви гарантираме добрата работа на нашия уебсайт, като спазваме всички правила и добри практики за поверителност на личните Ви данни. Вижте Политиката ни за поверителност