
Шафранът стандартно се предлага в разфасовка от 1 грам. Макар това да изглежда малко, всъщност не е, ако шафранът е качествен. Висококачественият шафран има изключително висока концентрация на съставляващите го вещества, което предполага обичайно приемане на едва 3-4 близалца дневно. Естествено, дневната доза винаги зависи от личните предпочитания и персоналната търпимост.
Шафранът като подправка
Природата на цвета на шафрановия минзухар е такава, че за да се възползваме максимално от него е необходимо той да бъде поставен в някакъв вид екстрактор - основа, в която престоял известно време, шафранът променя нейния вкус, аромат и цвят.
Такива екстрактори могат да бъдат според вида на ястието:
- бульон - зеленчуков/месен/костен;
- чиста вода;
- лимонов сок;
- мляко - кисело/прясно;
- твърд алкохол/вино;
- яйце и т.н.
Колкото по-дълго шафранът престои в екстрактора, толкова по-наситен на вкус, аромат и цвят ще бъде резултатът. А също така, по-дългият престой предполага и по-малко количество за постигане на желания ефект.
Ако търсите бърз резултат, тогава е удачно шафранът да бъде смлян/смачкан на ситно и така да бъде поставен в основата за екстрахиране.
Шафранът като билка
Шафранът може да бъде приеман самостоятелно или в допълнение с други съставки в най-различни домашни напитки и продукти:
- чай;
- марината;
- сосове;
- компот;
- лимонада/цитронада;
- алкохол - ракия, вино;
- шейк;
- коктейл и др.
Шафранът като лекарствено средство
Червените близалца на шафрановия минзухар, представляващи продукта шафран, сами по себе си са годни за консумация без да е нужна допълнителна обработка. Но, острият аромат и специфичният леко груб металически вкус на близалцата могат на доведат до горчивина и неприятно усещане, особено ако се прекали с приеманото количество. Поради тази причина обичайно шафранът се екстрахира във вода, което прави приемането му по-лесно и по-приятно.